Únor 2011

Vyhrožování smrtí je mnohem horší než hulvátství pouličních chuligánů

10. února 2011 v 13:09 | Zdeněk Pošíval
"Náš exodus, váš exitus!"
Tuhle hrůzu vypustili ze svých úst stávkující lékaři. Neuvěřitelné! Něco, leč přeci jen vzdáleně podobného, se mi zarylo do paměti z časů vlády německých nacistů, když vyvěsili po naší zemi plakáty s drápem orla nad Hradčanami s nápisem: "Zachvátím-li tě, zahyneš!"
A přesto: současný nápis lékařů je nesrovnatelně horší. Je tak odporný, až se mi věřit nechce, že cosi takového je vůbec možné vypustit z úst civilizovaného a kulturního člověka. Stalo se navíc na půdě demokratické a svobodné vlastní země. Nenapadá mě nic, s čím by se ohavnost výhrůžky dala vůbec přirovnat.
Vyhrožování smrtí je mnohem horší než hulvátství primitivních pouličních chuligánů. Je totiž dílem skupiny občanů, kteří jsou považováni za elitu národa; tedy až do této chvíle. Na tom, že i mezi elitou se mohou nacházet jedinci bez skrupulí a s nabouranou morálkou, není zase nic tak podivuhodného, jenomže tady již nejde o jedince, ale o citelnou množinu inteligence. Netroufám si hodnotit oprávněnost požadavku zvýšení platu lékařům, jistě jsou mezi doktory mnozí podhodnoceni, ale cílem výhrůžek je dosažení tarifní normy a to bez ohledu na kvalitu péče, což mi připadá bolševicky elitářské. Nevzpírá se vlastně lidským možnostem, že je jich schopen lékař? A jeho přísaha? Blábol. A co hlavně? Do mysli osob, jejichž posláním je humanismus, se v touze po vlastním hmotném prospěchu vloudilo odcizení a z osvícenosti jedinců se náhle stala několikatisícová masa vybobtnalá do bezhlavého machiavelismu.
Výhrůžky, vydírání a terorismus jsou synonymem zla.