Leden 2011

POZOR, STARÝ ČLOVĚK!

2. ledna 2011 v 11:12 | Zdeněk Pošíval
Sdělovacími prostředky, zejména pak ve televizi, proběhla rádoby dojemná informace o tom, že budeme obdaření novou dopravní značkou - POZOR, KRÁČEJÍCÍ STARÝ ČLOVĚK!
Netuším, kolik finančních nákladů si v době reforem a škrtů vyžádal tenhle nápad a jeho realizace, ale je opět názornou ukázkou, jak jsou iniciátoři vzdáleni realitě, jíž jsme v dopravě obklopeni.
Mně osobně se jeví námět nové dopravní značky jako mimořádně nevhodný a svým způsobem i odporný. Vyděluje určitou skupinu lidí a jako by sděloval jedním dechem řidičům: "Tyhle lidi nepřejíždějte, ostatní lze!"
Televize samozřejmě přispěchala s jakousi "improvizovanou" anketou kolemjdoucích, kteří se k nápadu vyjadřovali pozitivně, neboť u nich převládl pocit, že - budou v televizi. Odpovídali proto na položenou otázku nikoliv podle domyšleného mínění, ale tak, aby pěkně a hezky řekli to, co se od nich očekává. Vzhledem ke skutečnému stavu kulturnosti českých řidičů jde navíc o další vyhazování peněz, jimiž si někdo bez splnění společenskéhy potřebného účelu opět namastí kapsu.
Nedávno zaplnila média zpráva o pirátovi na proslulé D 1, jenž předjížděl zprava a návratem do levého pruhu prudkým a úmyslným zabrzděním způsobil bezpohlednou tragédii. Bude snad po zásluze potrestán, ale jeho bezohlednost není v příhodě osamocena. Nikde se totiž nedozvíte nic o tom, že vozidla jedoucí v levém pruhu, jenž má sloužit k předjíždění, jako by se tu tvrdošíjně  uhnízdila, zdržují vozy jedoucí za nimi a brání jim v plynulé jízdě. Jejich řidiči rovněž nedodržují pravidla silničního provozu. Nelze se pak divit, že mnohým vozům nezbývá nic jiného, než takového anarchistu předjíždět zprava a mnohým za volantem pak pochopitelně brnklají nervy.
Bydlím v městské části Prahy 7 a každodenně se tu nestačím divit. Naší ulicí, na jejímž začátku je značka ZÁKAZANÝ PRŮJEZD, projíždí v době špičky až sto vozidel za hodinu. Patrně za nemalé náklady tu byla vybudována stezka pro cyklisty, kde jsem ještě cyklistu ani nezahlédl. Na dvou křižovatkách Veletržní ulice jde permanentně o život: auta tu stojí v křižovatkách, přestože v jejich směru svítí na semaforu červená, a tak beztrestně brání průjezdu vozů z příčného směru; stojí i na přechodech pro chodce, nečekaně se i rozjíždějí a to bez sebemenšího ohledu na přecházející chodce, jimž naskočil zelený panáček. Zvláště maminky s kočárky, kličkující mezi stojícími či popojíždějícími vozy, riskují vskutku nebetyčně.
Takže, máme-li už dopravní značky POZOR, DĚTI! POZOR ZVÍŘATA! POZOR ZVĚŘ a po instalování POZOR, STARÝ ČLOVĚK!, očekávám tudíž další "potřebné" značky POZOR, MAMINKY! POZOR, BLONDÝNKY! POZOR, OPILCI! POZOR, ÚŘEDNÍCI!
Nebude špatné nainstalovat dopravní značky POZOR, ČLOVĚK!
Řeči o tom, že je třeba šetřit, je další blábolení.