Oprsklost a cynismus mocných starostů českých

4. prosince 2010 v 12:57 | Zdeněk Pošíval
I Franz Kafka by se podivil, kam až zašlo jím tematizované odcizení člověka.
A to v jeho dobách úřady jaktakž fungovaly, a když napadl sníh, zametalo se před vlastním prahem, aby nedošlo k uklouznutí a zranění. Já sám pamatuji, a to jsem se narodil hodně let po Kafkově smrti, kterak v Praze zvonili strážníci na domovníky a domácí pány, aby je upozornili a varovali, že nemají uklizený chodník. Činili tak v obavě, aby si někdo pádem neublížil. Ochrana obyvatelstva patřila tehdy k jejich náplni práce. Chodníky se tudíž zametaly, nebo alespoň posypávaly popelem, škvárou, pískem, solí... Pořádek prostě patřil k zajištění jakési bezpečnosti obyvatelů země i ve zdánlivých prkotinách.
Jde však vážně jen o prkotinu?
Myslím, že nedávno došlo ze strany mocných k dalšímu plivanci do práv člověka občana, když povinnost uklízení chodníků a prostorů před nemovitostmi se odebrala pohodlným a často hamižným majitelům nemovitostí a předala se do kompetence obcím.
A tak došlo doslova a do písmene i k odpornému jevu odlidštění. Města se totiž vykašlala na nějaký zákon o povinnosti starat se o úklid a raději investovala peníze do pojišťoven.
Domyšleno a sečteno: bolest a utrpení postiženého lze prostě zaplácnout pár korunanami. Nač se namáhat s nějakým úklidem? Nač myslet na to, že si jakási zanedbatelná babička s hůlčičkou netroufne vyjít na ulici, aby navštívila pekaře a koupila si rohlík? Že se její zlomená pánev po pádu uzdraví jen s obtížemi a v bolestech? Nu a co? Když nás zažaluje, pojišťovna to s bábou nějak srovná... A když uklouzne chirurg a zlomí si ruku těsně před tím, než měl právě operovat? No a co? Přece se nezblázníme kvůli nějakému doktorovi, jeho újmu zaplácneme nějakou tou tisícovkou...
Takové myšlení těch, jež nás mají na starosti, nelze vskutku nazvat jinak, než cynismem. Říkám to silné slovo s lítostí, ale i v oprávněné zlobě. Nikdy předtím jsem si nedokázal představit, že by v demokracii a ve svobodné společnosti mohlo dojít zprava k takovému pohrdání člověkem a zleva k takovému pohrdání lidmi.
Pořád se divím, že se mocní neobávají osvědčeného národního prostředku, defenestrace. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama