Migrace Romů z kanadského pohledu

30. října 2010 v 21:29 | Zdeněk Pošíval
Když jsem potřeboval po nějaké době znovu navštívit synovu rodinu v Kanadě, narazil jsem na úřední komplikace, a tak nezastírám, že patřím mezi ty naštvané týpky, kteří museli shánět povolení k vjezdu do Kanady, vyplňovat anglicky dotazníky, nechávat se fotografovat podle nadiktovaného klíče záběru, čekat na nejisté vyřízení a nakonec i zaplatit konzulátu nemalý peníz. Kanadská vláda nám prostě vízovou povinností ztížila příjezd do své země, aniž naše úřady učinily nějaké fungující protiopatření, kromě obvyklého českého bědování a možná i zřízení nějakého dalšího zbytečného ministerstva.
Příčinou onoho opatření bylo omezení romské (cikánské) invaze z naší republiky do zámoří.
V Kanadě jsem si na to postěžoval známým i příbuzenstvu, ale se zlou jsem se potázal. Vím, že se nám ten severoamerický pohled jen těžce skousne, lze to vidět třeba na vysokých karmách protiromsky zaměřených blogů i přívalu různých e-mailů, a marná sláva, české zatvrzele zakořeněné stanovisko se prostě jen tak snadno nezmění.
V Torontu se to i na ulici hemží lidičkami všelijakého národnostního i etnického původu, někdy se mi i zdálo, že osoby s vyloženě bílou pletí jsou tu dokonce v menšině, ale opakuji, že tu nejde o taxativně ověřenou skutečnost, ale o mé zdání. Prostě, nezáleží na tom, máte-li rysy jihoevropské, severoevropské, indiánské, asijské, indické či africké, tady trvale žijí prostě, jednoduše a  výhradně  kanadští občané. A to bylo i argumentem, jímž jsem byl trumfován: z naší republiky prostě neemigrovali Romové (Cikáni), ale výlučně a pouze čeští občané. A označovat nějakého občana jeho údajným etnickým názvem se tu považuje nejenom za neslušnost, ale za příznak rasismu. Na otázku, proč tedy Kanada zavedla vízovou povinnost českým občanům, bylo mi řečeno, že přemrštěný exodus osob z jedné lokality je nutné regulovat a to zrovna tak, jako i Česká republika reguluje svými vízy i neúměrný nápor imigrantů, třeba ze zemí bývalého Sovětského svazu.
Není mi sice po vůli, že Evropské unii, jíž jsme členy, je to lhostejné, ale jsme prostě obecně považováni za rasisty, což potvrdila v jakémsi projevu i paní H. Clintonová, ministryně zahraničí USA, byť mi přitom nejde do hlavy, že "rasistickou zemi" přijali do Unie i do NATO.
Dobrá, pochopil jsem a došly mi argumenty.
Pochopení je však jednou věcí, jinou je názorové ztotožnění.
Stalo se, že v Kanadě mi jako tlumočnici američtiny přidělili dívku, jménem Susane, jež studovala pět let v Praze. Susane se přitom narodila v Jihoafrické republice, její mateřskou řečí je afrikánština a angličtina, povětšinu života strávila jako Kanaďanka jak jinak než v Kanadě, kde také trvale pracuje. A teď pozor! Činsky neumí ani slovo, území Asie, natož Číny, nikdy nenavštívila, ale protože má "asijskou fyziognomii", nikdo jí v určitém kruhu kanadské společnosti neřekl jinak, než "ta Číňanka".
Co k tomu dodat?
Řeči se vedou a voda teče...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama