Plaťte za svou smrt!

4. srpna 2010 v 14:56 | Zdeněk Pošíval
Napadají mě i další názvy, třeba: Necháme vás klidně umřít, stejně nám zaplatíte!
Já vím, je to silná káva, opravdu na pováženou, ale za úvahu stojí. I pan Věnek Kulhánek se pozastavuje nad podivnou praxí, což mě patrně pošťouchlo k tomu, abych se přidal se svými pochybnostmi i já. 
Kamarádovi v nemocnici zemřela žena, musel za ni zaplatit regulační poplatky: zdrcený žalem nad náhlým skonem ženy, s níž žil klidně a spokojeně téměř půl století, snad ani nevěděl, co od něho chtějí, vytáhl peněženku a navíc ještě personálu uctivě a pokorně poděkoval za péči, kterou nebožce v nemocnici věnovali. Jenomže tu paní přinezla záchranka v bezvědomí, z něhož se už nikdy neprobrala, tudíž ani nepožívala stravu, jejíž konzumaci se právě často přisuzuje účel poplatků za pobyt ve špitále. Podobně by se mohlo přihodit, že si nějaký host pronajal pokoj na hotelu a nečekaně zemřel: jak zaplatí za svůj pobyt s tak špatným koncem? Opravdu mi to požadování poplatků od kohosi jiného než od pacienta nejde do hlavy a nabízejí se mi podivná srovnávání.
Třeba, jak si dáte porouchané auto do opravny, tam si vůz ponechají týden, odevzdají vám jej nepojízdný s účtem za opravu, za použité nářadí a za parkovné. Napadlo mě, že asi odmítnete zaplatit za marnost, ale hned takové srovnání zavrhuji, přeci jen poměření nějakého předmětu s lidskou bytostí není vhodné a důstojné. Možná by bylo vhodné uvedený příklad vyškrtnout, jenomže uvedený příměr nenaskočí do mozku asi jenom mně. Peněžní spekulování nad koncem člověka je ovšem také silně zvěcnělé a zpředmětnělé.
Uřízne-li vám chirurg zdravou nohu namísto té určené k amputaci, bude platit chirurg vám, nikoliv vy jemu. A prokážete-li jurisdiktně, že léčba nebyla náležitě účinná nebo mylná, dostanete od nemocnice peněžní náhradu. Ale když pacient skončí na márách, musí si svůj konec zaplatit. Oživování pacientky a elementární úkony s tím spojené, byly k důkladnému ověření stavu medicinsky jistě nutné a potřebné, ale ty snad stejně hradí pojišťovna, či ne?
Obtěžování a vymahání regulačního poplatku od pozůstalých či jiných osob mi připadá nepatřičné a lidsky odcizující.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama