Nevzdělanost a nemoudrost mocných

27. března 2010 v 16:21 | Zdeněk Pošíval
Nelibost ve mně silně narůstá ze dne na den. Zejména aféra kolem pana Topolánka je pro mne vrcholem velikého znechucení českým veřejným děním. Jak vidím z nejrůznějších reakcí kolem sebe, zdaleka nejsem sám, kdo si začíná myslet, že politika se stala azylem pro nedovzdělance. I nejasnosti kolem pofiderních získávání akademických hodností a titulů vedou k podezření o příčinách šlendriánu českých politických představitelů. Snaha ozdobiti své jméno vysokoškolským titulem, aniž je motivována získáním potřebných vědomostí, je zároveň příznačným opovrhováním etikou a ztrátou elementární slušnosti.
Nedbalost a ledabylost spočívá nejenom v hrubé nevzdělanosti, ale podtrhuje v podstatě hlavně skutečnost, že podvod se stává běžnou normou chování.
Předsedové nejsilnějších politických stran se sice prokazují jakousi technickou schopností, vyjádřenou inženýrskými diplomy, ale nad jejich kulturní a mravní úrovní zůstává ruzum stát. Jinak si nedovedu vysvětlit jejich téměř okázalou výměnu stárnoucích manželek za nové a mladší partnerky, hrubiánstvím, opovrhováním pravdou a neplněním slibů. Však i jeden z nich blábolil ve  skandalizovaném rozhovoru, když se homosexuálům chlubil, kam chodil zahýbat s místopředsedkyní sněmovny. Tímto tvrzením chtěl demonstrovat svůj smysl pro mravnost tolerance.
Lze jmenovat i několik politiků s doktorskými tituly lékařů, kteří se projevují spíš jako trhovci, než jako představitelé ušlechtilého povolání. Myslím, že bych si od těchto doktorů nenechal vyvrtat zub nebo předepsat recept na lék proti nespavosti. Paradox vězí v děsivém poznání: nemáte-li vůli po řádném vzdělání, ani schopnost stát se odpovědně moudrým, takže vám nelze svěřit ve vašem povolání rozhodování o lidech, pak se dejte na politiku.
Zde můžete rozhodovat o českém člověku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama