Mystifikace třináctého důchodu

13. února 2010 v 19:34 | Zdeněk Pošíval

Třináctý důchod pro důchodce je termín, který, ačkoliv jde o mystifikaci, je poslední dobou až příliš často k slyšení i vidění ve všech médiích.
S měsíční částkou důchodu, jinak též nazývaném penzí, nemá samozřejmě pranic společného, neboť autoři iniciativy operují jen s potupnou částkou 2.400,- Kč. Tahanice politiků o jednorázový a rádoby záplatovací příspěvek není sporem o přilepšení starým lidem, je ponižující a trapnou bitkou o prestiž mocichtivých osob.
(Tím samozřejmě neříkám, že by se starému člověku nehodilo jakékoliv přilepšení.)
Přestože třináctý důchod je zjevný klam, jenž má evokovat třináctý plat, je realizován pouze a sugestivně pojímaný politický volební trik, převzaly tento falešný termín i média, zacházející s ním jako s určujícím a pravdivým faktem. Dokolečka jej už nějaký čas a bezmyšlenkovitě omílají.
Nehorázný plk šíří do světa a výrazně ovlivňují veřejnost.
Že se opičí hlasatelé, kteří jenom čtou, co jim napíší v redakci, není divu, nemají mít vlastní myšlení, byť si často kvůli platovému zařazení říkají moderátoři, od nichž se ovšem trocha myšlení očekává. Obávám se, zdali se podvod a lhaní nestává součástí obecně pojímaného českého folkloru.
Pro mnoho lidí je zpráva slyšená ve sdělovacích prostředcích věrohodná. Kromě samotných a bezmocných důchodců o ní málokdo přemýšlí, a rovněž málokoho napadne, že se za ní skrývá šlendrián, povrchnost a ledabylost státem sociálně zajištěných zaměstnanců.
Jen jednou jsem zaslechl z úst redaktora Událostí České televize, že tu věc alespoň solidně pojmenoval termínem "tak zvaný třináctý plat". Jediná bílá vrána se svědomím, vlastním mozkem a trochou odvahy?
Úsilí o získání volebních hlasů je paradoxně zbavené empatie s člověkem. Navíc ústy hlasatelů i moderátorů sdělovacích prostředků se následně projevuje trestuhodným opovrhováním veřejného mínění a docela sprostě spekuluje s důvěřivostí slušných lidí. Navíc ve chvíli, kdy pracovníci justice začínají tvrdě vyžadovat dokonce čtrnáctý plat, samozřejmě v plné měsíční výši, stává se taneček kolem důchodců parádním výsměchem.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama