Rovnoprávnost neznamená rovnocennost (ani na hradech)

13. září 2009 v 9:28 | Zdeněk Pošíval
Některé pojmy a výrazy se nám pořád pletou a řekl bych, že i docela fatálně.
Ty, uvedené v titulku, mají nekonečně rozdílné významy, byť je leckdo považuje za totožné.
První pojem rovnoprávnost potvrzuje naprostou rovnost obou pohlaví člověka před právem a zákony. Také se říká emancipace a já patřím k jejím tvrdošíjným stoupencům.
Druhý pojem rovnocennost naznačuje, že mezi oběma pohlavními člověka není žádného rozdílu, a já patřím k jejím trvrdošíjným odpůrcům.
Proč?
Nelze tu přece hovořit o totožných hodnotách. Už na první pohled je patrná odlišnost muže od ženy a ženy od muže. Odlišnost není zdaleka jenom vnějšková (fyziognomická či fyziologická), ale podle mého soudu je tu zřetelná diferenciace i mentální. Pléduji pro to, aby byla respektována, byť statistiky potvrzují, že se ženy dokonce dožívají vyššího věku než muži. Mám k tomu důvod a doufám, že zdaleka není sobecky subjektivní.
Velice se mi nelíbí, jak se s lidmi ženského pohlaví zachází v některých věroukách, ať již zásahem do svobodného rozhodování, (například obřízkou pochvy, tabuizováním zjevu totálním zahalováním a nejrůznějším sociálním omezováním), tak i na druhé straně přeháněnou demokratizací jakési pseudorovnocennosti, (kupříkladu ve sportu při ženském vzpírání, v boxu či kulturistice a samozřejmě v některých agresivních hrách), a hlavně ponižujícími tak zvanými "kvótami" při politickém a sociálním zastupování. Naštěstí rozličnost (nerovnocennost) respektuje atletika.
Osobně si pamatuji ještě nekoedukované školy, rozdělené na dívčí a chlapecké: něco na tom bylo, s dívkami jsme se setkávali jen vzácně, byly obestřeny jakýmsi tajuplnem a evokovaly představy, dnes již bohužel nadbytečné. Je to sice škoda, řekl bych, že i díky tomu se naše generace ještě tak houfně nerozváděla, ale to je pouze můj anachronický povzdech. Sociální kultura se prostě nezadržitelně mění.
Navzdory tomu rozdíly mezi hodnotami existují dál.
Antikoncepce a viagra odstranily ze sexuality dominanci a submisivitu a z původní funkce plození učinily emancipovanou a nejrozšířenejší zábavu všech vrstev obyvytelstva. Rovnocennosti mezi pohlavími se ani tím nedocílilo. Odmyslím-li opět odlišnost ve vnějších znacích, třeba i v módě či ve způsobu sebezdobení, (ženy dbají o své poprsí a líčí se, muži si zase cvičí bicepsy a holí si vousy), mají navzdory všelijakým snahám rozličnou orientaci i vnitřní zájmy žen a mužů.
Zájmu ženy vévodí záležitosti lásky a nejrůznější formy milostných vztahů.
Zájmu muže vévodí boj v jakékoliv podobě a nejrůznější formy technologií.
Dobře je to vidět kupříkladu u průvodců či průvodkyň na hradech a zámcích.
Provádí-li vás při návštěvě hradu průvodce ženského pohlaví, klade při ozřejmování historických exponátů veliký důraz na to, byl-li pan hrabě věrný své manželce, kolik zplodil levobočků, kdežto paní hraběnka že měla poměr s baronem ze sousední země. Projevíte-li ve zbrojnici hradu zájem o rozdíl mezi halapartnou a partyzánou, budete odbyt/a/, že na takové věci není čas.
Provádí-li vás při návštěvě hradu průvodce mužského pohlaví, klade při ozřejmování historických exponátů veliký důraz na to, jaké se pan hrabě zúčastnil výlečné výpravy a které zbraně patřily mezi jeho oblíbené. Projevíte-li v ložnici hradu zájem o údajně milostný poměr pana hraběte s paní baronkou ze sousední země, budete odbyt/a/, že na takové věci není čas.
Z uvedené úvahy je myslím patrné, že rovnoprávnost či emancipace umožňuje, aby se nejvyššího úřadu na Hradě ujala žena. Její manžel by vykonával povinnosti Prvního pána, ale namísto charity by se mohl ujmout dohledu nad ozbrojenými složkami a zbavit je věhlasné ustrašenosti. A paní prezidentka by určitě vnesla do našeho obyčejného života více něhy...
To by se mi líbilo velice.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama