Divadlo v proměnách času

19. prosince 2008 v 9:47 | Zdeněk Pošíval
Zaparkoval jsem na chráněném parkovišti Městského divadla v Českém Krumlově, a hned se ke mně přihrnula jakási paní a zeptala se, patřím-li k těm ochotníkům. Nejprve se mě to jako absolventa DAMU a mnohaletého profesionála trochu dotklo, ale pak jsem kývl, že k nim patřím. Na nové inscenaci tu sice pracuje profesionální štáb, ale obsazení je prošpikováno amatéry.
Mnohá česká divadla totiž zrušila své vlastní činoherní soubory s každodenním provozem a přešla na systém stagionů, což v praxi znamená, že lokálním občanům poskytují kulturní služby v představeních či koncertech hostujících divadelních, hudebních nebo estrádních zájezdových skupin z velkých měst, kde stálé soubory setrvaly a vedle tvorby pro domácí scénu provozují i zájezdovou činnost.
Leckde, zejména pak na vesnických scénách, existuje dosud čilá ochotnická činnost, která zhusta vzniká jako tak zvané sousedské divadlo pro pobavení příbuzných a známých. Nastudování dramatických kusů tu vznikají vedle různých bálů a zábav spíš rovněž jako druh místní společenské zábavy: při premiéře mívají i poslední představení. Aniž bych si dovolil takovou činnost bagatelizovat, není divu, že výsledky neškoleného sousedského typu divadla hodnotově prostě diletují; v poměření se skutečně uměleckými výkony mohou obstát jen výjimečně a málokdy.
Nejedno stagionové městské divadlo však štědře podporuje i vlastní tvorbu: činí tak, aniž by angažovalo umělce do zaměstnaneckého poměru. Spojuje špičkové amatéry s ochotnými profesionály, kteří se sjíždějí z nejrůznějších končin, aby tu společně nastudovali některý z vybraných dramatických titulů a obohacovali tak kulturu kraje. Dosahují často pozoruhodných uměleckých výsledků. Zajímavě se v nich stírá i někdejší propastný rozdíl mezi profesionálním umělcem, (jehož je divadlo prostě osobním povoláním), a divadelníkem, jenž tuto činnost jako zaměstnání neprovozuje. Z hodnotového hlediska je herecký amatérismus podobný i s jinými zaměřeními provozovanými neprofesionálně: známe přece vynikající odborníky, (muzikanty, chovatele, pěstitele, řemeslníky, programátory, léčitele, hasiče), jejichž fortelnou službu rádi a pravidelně vyhledáváme, přičemž je nám o nich známo, že svůj obor jako stálou živnost neprovozují.
Jak vidno, někdejší synonymum diletant = amatér ztrácí jaksi své někdejší etymologicky významové opodstatnění, leč právě tak na druhé straně ono nemyslitelné synonymum profesionál = ochotník nečekaně nabývá opodstatnělého smyslu.

Z.P.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama